Перейти до вмісту
Валентина

Сучасні вишиванки та інша українська символіка

Краща відповідь

Секрети українського вінка: чому ми носимо його неправильно? IMG_1437-300x200.jpg

Останнім часом українська народна символіка стала трендом. Модним “маст-хевом” почали вважати не лише вишиванки, а й віночки. Як це не дивно, та багато з нас носять цей народний аксесуар абсолютно неправильно – вплітаємо туди траурні квіти і не здогадуємося про справжнє значення віночка. І це ще не все, адже дуже часто віночки одягають заміжні жінки, а їх цього робити не можна. На жаль, народні традиції зараз стерті часом і пам’яттю…

Детальніше – в розмові з Марією Пошивайло: керамологом, фольклористом і представницею давнього гончарського роду.

Чи всі жінки можуть носити віночки?

Вінок – це символ жіночого начала, а саме дівування та дівочої цнотливості, а також це оберіг. Тому дівчина, яка втратила цноту, не може носити вінка. Знімання віночка та одягання на молоду очіпка на весіллі засвідчували її перехід у статус заміжньої жінки.

На відміну від дівчат, заміжні жінки всіх соціальних верств за давньою традицією закривали волосся очіпком, наміткою, хусткою. Натомість яку тенденцію маємо нині? Вінки носять всі, не залежно від віку й статусу.

IMG_1576.jpg

Часто ми можемо спостерігати картину, коли 50-70-тилітні жіночки співочих аматорських колективів вдягають на себе вінки (деякі до того ж поєднують очіпок з вінком), а не хустки чи інші головні убори, які виглядали б значно природніше, гармонійніше і естетичніше. А все через те, що донині широко побутує стереотип, що вінок складає основу образу українки.

Що означали квіти, які вплітали у вінок? Кажуть, що деякі з них є символами печалі?

Основним компонентом вінка є квіти, всі вони мали своє символічне значення. На жаль, з плином часу, частина знань наших предків нівелювалася чи трансформувалася. Внаслідок цього, часто зустрічаємо у продажі на торгових ятках безліч однотипних китайських віночків, на перший погляд, досить милих і барвистих, але, якщо придивитися до них ближче, то можна побачити не зовсім правильну композицію.

У більшості вінках використовується квітка-мак, а за народними віруваннями мак – це символ пам’яті й печалі.

Цвіт маку долучали у вінок ті дівчата, у чиїх родинах був хтось загиблий. Мак – дуже швидков’януча квітка, а тому використання її у весільному вінку могло свідчити про траур.

А яке значення тоді мали стрічки у вінку?

Стрічки (бинди) у вінку набували важливого значення, традиційно їх могло бути від 7 до 12. Стрічки, як і квіти, виконували оберегову функцію і символізували веселку (рай-дугу) на небі. Кольори стрічок були природніх, спокійних тонів, а не такі яскраві, які ми часто бачимо на сучасних віночках. Білу стрічку вплітали лише тоді, коли кінці її були розшиті сріблом і золотом. Невишита стрічка не пов’язувалася, так само як і квітка-мак – це був символ пам’яті про померлих.

Особливого значення надавали  розташуванню стрічок у вінку: по центру в’язали світло-коричневу – символ землі, пообіч якої жовті – символ сонця; за ними –світло-зелені й темно-зелені – символи зелені, краси та молодості; голубі й сині – символи неба і води, що надають силу й здоров’я, далі жовтогаряча – символ хліба,фіолетова – мудрість, малинова – душевність і щирість, рожева – достаток.

IMG_1432.jpg

hochu.ua

Які були різновиди вінків? Як виглядав весільний вінок, з яких квітів його робили, чи прикрашали ще чимось?

В Україні налічується біля 80-ти видів вінків: сюди входять, як вінки календарно-обрядового циклу свят, родинно-обрядового, так і більш буденні.

Виготовлення вінка не було суто механічним і масовим заняттям, а навпаки – виключно індивідуальним, вдумливим і творчим. Всі компоненти підбиралися чітко до прадавніх традицій, вірувань та уявлень, кожна деталь мала своє місце і смислове навантаження.

Якщо говорити про вінок як обрядовий, а не буденний убір, то варто зазначити, що головним обов’язковим компонентом весільного вінка у багатьох регіонах України є «хрещатий барвінок» – символ тривалого кохання. Його листочки змащували медом і часником, щоб вберегти «молодих» від лихого ока. Додавали м’яту, волошки, шавлію, руту, калину, ружу. Крім квітів іноді вшивали червоні вовняні нитки, цибулю, перець, овес, монети, цукор, родзинки, пір’я.

На весілля обов’язково вдягали вінок зі штучних квітів (інколи додавали траву-сухостій) чи інших матеріалів (паперу, вовни, тканини, воску, різноманітних намистин), але не живих, оскільки це символізувало «нев’януче» кохання. Відповідно до регіону побутування, весільні вінки відрізнялися за своєю формою, розміром та матеріалами.

Весільний вінок, окрім своєї оберегової та символічної функції, був справжнім витвором мистецтва. На відміну від сучасного китайського «пластикового» віночка, який можна «склепати» практично за годину, на виготовлення традиційного віночка йде від декількох днів до місяця, в залежності від величини і технічної складності виконання.

За стародавніми віруваннями наших предків вінок виконував роль своєрідної межі між світом земним і небесним. На це вказувало використання у його виробництві пташиного пір’я та стрічок. Пір’яні весільні вінки побутували в культурах багатьох народів світу, де існували уявленням про подібність людської душі й дівчини до пташки (птахи – посередники між світами)…

Джерело: hochu.ua

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Закодовані імена в українській вишиванці.

Зараз вишивка сприймається тільки як декоративний елемент, але для наших предків вона мала велике значення. Вони могли буквально “читати” вишивку як книги, тому що кожен символ в орнаменті має своє значення.

Це не просто кола, ромби, гілки і спіралі, ці фігури створювались десятки століть тому як унікальні символи. У часи, коли наші предки володіли магічним зв’язком зі світом Природи: рослин, тварин, небесних світил. Символами Сонця, Землі, Всесвіту, Роду вони малювали свою долю, відтворюючи їх на полотні, виписуючи таємничі древні знаки як заклинання, як обереги, як коди свого роду. Саме тому вони прикрашали свої вироби найпростішими орнаментами.

Зараз є можливість зашифрувати слова, назви міст та власне ім’я у схему українського орнаменту, який нагадує QR-код. Кожна літера – це вишитий символ, кожен символ – це потужний оберіг. Абетку та її тлумачення видав у своїй книзі Володимир Підгірняк, дослідник української писанки та вишивки. Шляхом аналізу народної творчості прикарпатського краю, він виявив певні закономірності в орнаментах, які наштовхнули його на виявлення в них закодованої інформації.

Ось так виглядають звичні поширені імена українців, які закодували в українській вишивці. Знайди і своє ім’я!

content_full-1-2.jpg

content_full-2-1.jpg

content_full-3-1.jpg

content_full-4.jpg

content_full-5.jpg

content_full-6.jpg

content_full-7.jpg

content_full-8.jpg

Зробити свою унікальну схему ви можете за допомогою онлайн-конструктора для створення унікального національного українського орнаменту Ornament UA.

service101 сподобалося це

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Символіка української вишивки: квіти

Вишиванка - це не просто предмет українського одягу. Для наших предків вона була своєрідним оберегом від злих духів, оскільки кожен елемент орнаменту - не лише прикраса, а й символ, коріння якого сягає глибокої давнини. Ці обереги-символи, що й досі присутні на українських вишиванках, нерозривно пов'язані з природою. В сьогоднішній Україні традиція носити вишиванку поступово відроджується .

Рослини, а особливо квіти, утворювали чарівні узори преважно на жіночих вишиванках. Адже квіти несуть в собі символіку чистоти і процвітання роду. Недаремно Матір-природу, або Берегиню, зображали таємничою квіткою, в якій схована материнська сила жінки. Її віття-руки ніби оберігають червоне, чорне та біле насіння - символ оновлення і гармонії життя. Саме тому весільне вбрання дівчини, яка готувалася стати берегинею роду, вишивали квітами.

Найчастіше на жіночих вишиванках зображали чорнобривці, хміль, троянди, маки, лілеї, калину. Про них і розкажемо детальніше.

Чорнобривці

Маленькі барвисті квіти чорнобривці ростуть майже на кожному подвір'ї, вони споконвіків радували око кожної господині. З ними пов'язано багато фольклорних образів, їх оспівано у народних піснях. А потрапивши на біле полотно, чорнобривець набув символічного для  нас значення.

vyshyvanka3.jpg

Троянда

Велична і горда квітка троянда, чи ружа, як її здавна називали українці, цвіли на вишиванках і рушниках багатьох українських областей. Особливо нашим пращурам полюбилась біла ружа - мальва, в орнаментах вона нагадує сонце. Узори з трояндами укладали, дотримуючись законів рослинного орнаменту. Вони символізували безперервний рух сонця й вічне оновлення. В стилізованих орнаментах троянди укладені в систему геометричного узору, що перетворювало їх на квіти-зорі.

vyshyvanka4.jpg

Маки

Мак, за віруваннями наших предків, мав чарівну силу, відганяв злих духів. Саме тому з'явилися традиції святити мак, сухі макові голівки вішати в оселі як оберіг, обсівати маком людей і свійську худобу. Тому він присутній і на вишиванках. А ще мак на сорочках вишивали, коли сумували за загиблим. Вірили, що після битви поле вкривають маки як символ пам'яті народу.

vyshyvanka7.jpg

Хміль

В Центральній Україні, а також на Поділлі й Волині, поширені узори, що нагадують листя хмелю. Такі орнаменти на вишиванках притаманні більше для молодіжної символіки, вони, як і виноград, символізують молоде буяння, розвиток і любов. Також листя хмелю належить до весільної орнаменталістики.

Калина

В українській рослинній символіці чи не найважливішу роль відіграє калина. Свою назву вона має від давньої назви Сонця - Коло. Вона є символом життя і крові, тому що кров поєднує в собі послідовність поколінь. Калина споконвіків була знаком українського роду. А ще, це втілення дівочої чистоти, незайманості. Ламати калину означало виходити заміж, тому грона калини часто прикрашали весільне вбрання нареченої. На чоловічих сорочках мотиви дуба і калини - це поєднання сили і краси. Більше про калину в нашій культурі читайте в статті «Калина - образ України».

vyshyvanka6.jpg

Ось яка багата на символіку вишивка на українських сорочках. Якщо людина знає, що означає листя, квіти, кетяги в узорах вишиванок, то знайомиться з духовним світом своїх пращурів і зберігає традиції для майбутніх поколінь. Тож вивчайте свою культуру!

 

 

service101 сподобалося це

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Створіть акаунт або увійдіть для коментування

Ви маєте бути користувачем, щоб залишити коментар

Створити акаунт

Зареєструйтеся для отримання акаунта. Це просто!

Зареєструвати акаунт

Увійти

Вже зареєстровані? Увійдіть тут.

Увійти зараз

  • Зараз на сторінці   0 користувачів

    Немає користувачів, які переглядають цю сторінку

Моя Верхньодніпровщина - форум створений для спілкування жителів району. Новини України, області, району. Захоплення, мода, культура, спорт, гумор, оголошення.
Моя Верхнеднепровщина - форум созданный для общения жителей района. Новости Украины, области, района. Увлечения, мода, культура, спорт, юмор, объявления.
×